Prefakrik Sanayi Yapıları

BETONARME PREFABRİK SİSTEM YAPILAR

  • Ön tasarım ve üretimli olmasından dolayı Zamanve Ekonomik olarak avantajlıdır.
  • Güvenlidir ve Yangına karşı dirençlidir.
  • İnşaatın hızlı tamamlanmasını sağlar.
  • Toplam yapı maliyetinde ekonomi sağlar.
  • Büyük açıklıklar ağır yükler altında uygulanabilir.
  • Uzun ömürlüdür. Her türlü hava koşullarında üretimi ve montajı yapılabilir.
  • Ön germe yöntemleri ile ağırlık ve deformasyon özellikleriazalır.

Prefabrik sistemlerin en çok sanayi yapılarında uygulama alanı bulmasının sebebi yukarıda sayılan özellikleri nedeni ile tercih edilmektedir. Sanayi tesislerine yapılan yatırımlardan hızlı geri dönüş alınmak istenir ve bu yüzden bu yapılarda ekonomik çözümler aranır. Prefabrik sistemler sanayi yapılarının inşasında çok sık tercih edilen yapı sistemleridir.

Betonarme olarak imal edilen prekast kolon, kirişler, döşemeler, tesis kuruluş yerine nakledilir ve montajı gerçekleştirilir. Yapı strüktürü çok hızlı bir şekilde oluşturulabilmektedir. Bu sistemler hazır olarak üretildikleri yerden getirilir ve önceden hazırlanmış olan soketler (temeller) üzerine yerleştirilir. Prekast elemanlar arasındaki bağlantı detayları belli bir standartta olduğu için montaj işçiliği de kolaylaşmaktadır. Vinçler prekast elemanları kaldırırlar ve montaj dakikalar içinde gerçekleşir. Mimari projesinde fonksiyonel olarak uygun olduğu takdirde sanayi yapıları için prekast yapı sistemleri çok sık tercih edilmektedir.

Projesinde belirtilmiş yapı içi tesisat montajının hızlı ve kolay gerçekleşmesi için prekast yapı elemanlarına, kanallar, asma tavan ve diğer sisteme uygun malzemeler eklenebilir.

Cephe konstrüksiyonu için gerekli ankrajlar kolonlara öncesinden uygulanarak dış kabuk cephe paneli için gerekli sistem çözülmektedir.

Uygulamalarda Çelik makaslar tercih edilerek karma sistem olarak inşaatı yapılmaktadır.